Miejsca nurkowe

Rafy koralowe Hurghada, Egipt

Abu Ramada

Gota Abu Ramada

Umm Gamaar

Shaabruhr Umm Gamaar

Small Giftun

Miejsca nurkowe w Hurghadzie (Egipt) są bardzo zróżnicowane, od płytkich piaszczystych lagun i raf koralowych, przez ogrody koralowe do głębokich ścian i wraków. W Hurghadzie znajduje się ponad 30 miejsc nurkowych. Zapoznaj się z niektórymi z nich i odkryj, jakie nurkowania tutaj można zrobić. Zobacz również podwodny świat na zdjęciach.

Abu Ramada

Wyspa położona na południe od Small Giftun, wokół której zlokalizowanych jest wiele ciekawych miejsc nurkowych w Hurghadzie. Wyspy Giftun znajdują się wzdłuż linii brzegowej miasta Hurghada. Możemy tutaj wykonać zarówno nurkowania stacjonarne z łodzi, jak również nurkowania w prądzie. Najpopularniejsze miejsce nurkowe jest na południowym krańcu wyspy – charakterystyczne tarasy plateau, na których rozmieszczone są bloki koralowe. Możemy tu także obejrzeć kolonię węgorzyków piaskowych. Zwykle nurkowania tutaj kończą obejrzeniem wraku stalowej łodzi nurkowej leżącego na głębokości 5 metrów. Leżący nieopodal Erg Abu Ramada – to stosunkowo nieduże, lecz niezwykle malownicze miejsce nurkowe. Składa się z kilku olbrzymich koralowych kolumn wyrastających z podwodnego płaskowyżu (plateau). Ponieważ ściana główna rafy jest oddalona, to możemy tutaj nurkować tylko w dni bezwietrzne, choć i tak jest to miejsce ze stosunkowo jak na Hurghadę, silnymi prądami. Dla podwodnych fotografów będzie to niewątpliwie raj, ze względu na obfitość miękkich korali oraz całej masy ławic ryb, które niczym ruchome ściany otaczają ergi.

Miejsca nurkowe Hurghada - Abu Ramada

El Arouk

Zlokalizowane w pobliżu wyspy Big Giftun, na ogromnym plateau o głębokości 10-15 metrów. Rozrzuconych jest tutaj kilkanaście ergów koralowych bloków. W obrębie El Arouk znajduje się kilka miejsc cumowniczych dla łodzi, stąd też będąc tu kilka razy możemy obejrzeć  zupełnie różne miejsca. Czasami zdarzają się tutaj silne prądy. Nurkując, należy korzystać z kompasu, gdyż łatwo stracić orientację pośród wielu podwodnych, podobnych do siebie koralowych bloków. Szczególnie interesujący jest jeden z większych ergów, w którym znajduje się szczelina – bywają dni, kiedy wypływa z niej kilkanaście skrzydlic polujących na drobne ryby tam mieszkające. Ponadto jest to miejsce, w którym podczas nieomal każdego nurkowania wypatrzeć możemy doskonale maskujące się skorpeny i ryby kamień.

Miejsca nurkowe Hurghada - El Arouk

Carless

Dwa olbrzymie podwodne ergi położone na plateau, za którym rozciąga się pionowo opadająca w głębiny ściana. Ponieważ miejsce to nie ma żadnej bariery chroniącej przed falą i prądami, to ze względu na bezpieczeństwo łodzi nurkowanie tutaj jest możliwe tylko przy bezwietrznej pogodzie. Zwykle prądy na i pod powierzchnią wody mają kierunek z północy. Pomiędzy ergami rozciąga się piękny ogród koralowy. Rafa ta znana jest z tego, że możemy tam spotkać olbrzymie mureny przepływające swobodnie między skalnymi blokami. Nurkując wzdłuż ściany spotkamy ławice ryb oraz bardzo duże strzępiele (grouper fish).

Miejsca nurkowe Hurghada - Carless

Torfa Ben El Gebel

Ze względu na słabsze prądy Torfa jest dostępniejsza także dla mniej zaawansowanych nurków. Płytka woda, dobre oświetlenie i bogactwo flory i fauny czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym dla podwodnej fotografii. Oprócz ogrodu z korali możemy tu podziwiać kilka ergów (kolumn) porośniętych miękkimi koralowcami.

Miejsca nurkowe Hurghada - Torfa

Fanadir

Jedna z najbliżej brzegu położonych raf koralowych Hurghadzie. Duża, podłużna rafa ciągnąca sie z północy na południe. Wzdłuż ściany rozciąga się podwodny płaskowyż z koralowym ogrodem (plateau), początkowo wąski w części północnej i stopniowo rozszerzający się ku południu. Plateau kończy się opadającą pionowo w głębiny ścianą. Doskonałe miejsce do głębokiego nurka, by razem z prądem przepłynąć wzdłuż ściany z pólnocy na południe. Podczas nurkowań nocnych możemy spotkać tutaj dużego ślimaka nagoskrzelnego – hiszpańską tancerkę.

Miejsca nurkowe Hurghada - Fanadir

Gota Abu Ramada

Nazywana również Akwarium ze względu na obfitość ryb. Można tu nurkować zarówno po wschodniej i zachoniej stronie rafy oraz wykonać kilka różnych nurkowań w prądzie zaczynając od północnej części rafy koralowej, gdzie znajduje się duży koralowy blok. Znajdziemy tu olbrzymi ogród koralowy, jeden z najpiękniejszych w rejonie Hurghady, twarde korale uformowane w labirynt, wiele ławic ryb oraz podwodne ergi porośnięte koralowcami z tysiącami czerwonych anthiasów.  Dzięki temu, że maksymalna głębokość tutaj wynosi 12 – 15 metrów urodą tego miejsca mogą cieszyć się wszyscy nurkowie, niezależnie od stopnia doświadczenia. Pomimo, że jest to miejsce bardzo popularne nadal uważane jest za jedno z piękniejszych w Hurghadzie.

Miejsca nurkowe Hurghada - Gota Abu Ramada

Umm Gamaar

Miejsce zlokalizowane wokół wyspy przypominającej kształtem księżyc (stąd nazwa rafy Matka Księżyca).  W południowej części znajduje się głębokie plateau z koralowym ogrodem. Zwykle nurkowania rozpoczynają się nad plateau w kierunku zachodnim, dochodząc do ściany opadającej w głębiny. Po drodze mija się olbrzymie bloki skalne obficie porośnięte przez miękkie korale oraz zamieszkałe przez ławice małych ryb. W jednym z bloków znajduje się szczelina, w której można obserwować olbrzymią liczbę małych, przeźroczystych rybek (glassfish). Nurkując dalej, możemy na głębokości około 30 metrach dopłynąć do małej jaskini, która położona jest pod jednym z bloków skalnych. To miejsce nurkowe oferuje wiele wrażeń zarówno dla osób z mniejszym, jak i z większym doświadczeniem nurkowym. Nurkowie z większym stażem mogą zdecydować się tutaj na nurkowanie w prądzie, które przebiegać będzie wzdłuż ściany i kończyć się na plateau. Dla osób, które robią zdjęcia pod wodą zapewne będzie to jedno z ulubionych miejsc dostępnych z Hurghady. Na rafie dość często spotkać można żółwie oraz duże mureny przepływające pomiędzy małymi koralami zlokalizowanymi na dnie plateau.

Miejsca nurkowe Hurghada - Umm Gamar

Shaabruhr Umm Gamaar

Miejsce nurkowe położone na południe od Umm Gamaar. Zwykle podczas jednego dnia nurkowego odbywa się nurkowania na obydwu tych miejscach. Shaabruhr Umm Gamaar jest długą rafą, w jej części zachodniej znajduje się plateau, które łagodnie schodzi do głębokości około 30 metrów i kończy się ścianą. Na tym miejscu nurkowym możemy obejrzeć wiele małych jaskiń, zlokalizowanych na niewielkich głębokościach, obficie zamieszkałych przez faunę i florę Morza Czerwonego. Na końcu plateau po stronie zachodniej znajdują się szczątki wraku egipskiej łodzi. Wiele nurkowań na tej rafie odbywa się w dryfcie, co czyni to miejsce atrakcyjnym dla nurków zaawansowanych.

Miejsca nurkowe Hurghada - Shaabruhr Umm Gamar

Small Giftun

Wyspa znajduje się na terenie Parku Narodowego Giftun. W pobliżu Small Giftun można zrobić wiele różnych nurkowań, ale nurkowania w prądzie są najciekawsze. Dryft można rozpocząć na wysokości budki policyjnej zlokalizowanej na wyspie. Pod wodą rozciąga się przepiękna pionowa ściana. Płyniemy z prądem na głębokości maksymalnej 30 metrów i oglądamy olbrzymie gorgonie wyrastające ze ściany. Możemy zobaczyć również olbrzymie napoleony przepływające w toni wodnej. Następnie wpływamy na plateau porośnięte koralowym ogrodem i z prądem kierujemy się do ściany głównej rafy. Nie ma wątpliwości, że jest to jedno z najciekawszych nurkowań w Hurghadzie.

Miejsca nurkowe Hurghada - Small Giftun